Istnieją różne możliwości wypoczynku – jedni lubią aktywnie spędzać czas: jeżdżąc na rowerze, ćwicząc lub pływając, inni wolą: poczytać książkę, obejrzeć ulubiony serial lub po prostu poleniuchować. Wypoczynek jest człowiekowi niezbędny do regeneracji sił, dlatego nie można go lekceważyć. Nawet zwykła drzemka może przerodzić się w niezwykłą chwilę relaksu, jeśli odbędzie się w odpowiednim miejscu – np. na wygodnej wersalce lub sofie.

Czym różni się wersalka od sofy? Obie przeznaczone są do wypoczynku, jednak pierwszą można rozłożyć, a w środku schować pościel, natomiast druga nie posiada takiej możliwości (choć na rynku można już spotkać sofy rozkładane). Wersalka jest idealnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach, gdzie salon pełni jednocześnie funkcję sypialni. Często wykorzystywana jest także w pokojach przeznaczonych dla starszych dzieci. Wersalka zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjne łóżko, a dodatkowo, po złożeniu może pełnić rolę mebla dziennego, idealnego do relaksu. Z kolei sofę częściej można spotkać w eleganckich salonach, gdzie (obok meblościanki) pełni najważniejszą rolę.

Na polskim rynku znajduje się wielu producentów sof i wersalek, którzy na różne sposoby starają się zadbać o potrzeby swoich klientów (wymyślają sofy połączone z lampami, proponują rozmaite kształty i kolory wersalek i sof, poprawiają też ich funkcjonalność).

Ceny wersalek i sof są bardzo różne, wszystko zależy od ich producenta oraz wykonania i ostatecznego kształtu. Wiadomo, że sofy/wersalki jednoosobowe osiągają niższe ceny rynkowe, niż sofy/wersalki wieloosobowe. Tak samo sofy/wersalki wykonane z droższych materiałów (np. ze skóry) są droższe. Wyższe ceny osiągają również sofy/wersalki z dołączony poduszkami i te w większych rozmiarach. Niełatwo jest więc określić sumę mebla, nie znając jego dokładniejszych parametrów.

Sofy i wersalki w różnych cenach proponują wszystkie sklepy meblowe, wśród których warto jest wymienić: Sklep Meblowy Agata, Sklep Meblowy Tadeusz, Meble Kelman, IKEA, Salon Meblowy Black Red White i wiele innych.